تاثیر اسانس های گیاهی بر روی نگهداری میوه در سردخانه

تاثیر اسانس های گیاهی بر روی نگهداری میوه در سردخانه

استفاده و خوردن میوه جات تازه برای داشتن بدنی سالم و بالا بردن سطح ایمنی بدن امروزه یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است چون میوه ها سرشار از ویتامین ها و آنتی اکسیدان هایی می باشند که برای بدن بسیار لازم و مفید است.

برخی از میوه ها در تمام فصول سال وجود ندارند و فقط در برخی از ماه های سال به وفور کشت می شوند که این امر موجب می شود هر میوه ای فقط در بازه زمانی مشخصی در بازار وجود داشته باشد مثلا در فصل زمستان میوه کمی برداشت شود و یا اصلا برداشت نشود همین امر نیاز به ذخیره و انبار میوه برای فصل های سرد را بیشتر می کند به صورتی که کشت در فصل های پر بار را بیشتر می کنند و پس از تامین نیاز مابقی را در سردخانه و انبار های مخصوص نگهداری میوه ذخیره و انبار می کنند با این روش در تمام فصول میوه در دسترس همه به وفور یافت می شود.
برای نگهداری میوه در سردخانه، سردخانه و انبار مورد نظر باید دارای شرایط و امکانات ویژه ای باشد تا از فساد میوه جلوگیری کند.
برخی از این شرایط شامل:سرد کردن مقدماتی که قبل از ورود میوه ها به سردخانه دمای آن ها را پایین می آوریم و مراحل بسته بندی و رایحه زنی را انجام می دهیم بعد از آن نوبت به درجه بندی میوه ها می رسد و میوه ها را از لحاظ کیفیت و سلامت مورد ارزیابی قرار می دهیم سپس واکسینگ کاری میوه است که از پژمرده شدن میوه جلوگیری می کند و آخرین قدم بسته بندی نهایی و جاگذاری میوه ها در انبار است، با توجه به مدت زمانی که هر میوه می تواند در انبار بماند ،میوه ها را طبقه بندی و ذخیره کرد.

اسانس زدن میوه :

اسانس زدن میوه به این صورت است که اسانس های گیاهی با درصد مختلف تهیه کرده و میوه ها را در آن ها غوطه ور می کنیم و پس از خشک شدن به انبار انتقال می دهیم اینکار عواملی قارچی را از بین برده و مدت زمان نگهداری را افزایش می دهد. که به این فرآیند اثر پیش تیمار اسانس نیز می گویند.

 

یکی از مهم ترین ایرادات در ذخیره سازی میوه در انبارهای صنعتی واکسینگ میوه است.

واکسینگ میوه : واکس میوه پوشش است که بر روی میوه ها زده می شود و به صورت لایه ای چربی است که رطوبت و طراوات میوه را حفظ می کند و از فساد میوه جلوگیری می کند اما واکسینگ میوه دارای ضرر های فراوانی برای انسان می باشد و می تواند سبب بروز بیماری های مانند سرطان در دراز مدت شود به همین دلیل از سمت وزارت بهداشت قابل قبول نمی باشد.

 

امروزه با توجه به رشد علم و ایجاد راهکارهای جدید این مشکل نیز حل شده به این صورت که رایحه های طبیعی جای واکسینگ میوه در سردخانه ها را گرفت.
رایحه و اسانس های طبیعی گیاهان پوششی مناسب و بی ضرر برای شاداب نگه داشتن میوه و جلوگیری از فساد آن می شود. که از رایحه های مختلفی مانند اسانس دارچین یا نعنا و دیگر اسانس های گیاهی و طبیعی استفاده می شود.
یکی دیگر از مشکلات در انبار و ذخیره سازی میوه در سردخانه ها وجود رطوبت و در نتیجه ی آن ایجاد قارچ و در نتیجه فساد میوه است که با رایحه های مختلف می توان از این مورد نیز جلوگیری کرد و راندمان بالاتری در ذخیره سازی میوه ایجاد کرد.

انواع اسانس هایی که برای پیش تیماری میوه ها مورد استفاده قرار می گیرند:

  1. اسانس اکالیپتوس : بیشتر از این اسانس برای مرکباتی مانند پرتقال و نارنگی مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. اسانس آویشن : این اسانس بیشتر برای رایحه دهی میوه هایی مانند سیب و پرتقال و گیلاس استفاده می شود.
  3. اسانس میخک و زنیان : برای جلوگیری از کپک زدن میوه های حساس استفاده می شود.

شرکت داروسازی شمیم سبز با بهره گیری از دانش روز دنیا موفق به تولید انواع اسانس های گیاهی با خواصی ویژه جهت رایحه دهی میوه ها شده است که هرکدام دارای خواص و ویژگی های منحصر به فرد خود بوده و کاملا گیاهی و مورد تایید می باشند .این مجموعه آماده ی خدمات دهی و کمک به صنایع برای تامین اسانس ها در انبار میوه ها در سردخانه ها می باشد. برای اطلاع بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

, , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
ساخت دئودورانت با اسانس های آنتی باکتریال گیاهی
نوشتهٔ بعدی
رایحه درمانی یا آروماتراپی چیست؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست