رایحه دار کردن الکل (خوشبو کننده الکل)

رایحه دار کردن الکل (خوشبو کننده الکل)

انواع الکل ها دارای بوی زننده و نامطلوبی هستند که استنشاق این بو عوارضی نیز به همراه دارد که به بررسی آن ها می پردازیم.

الکل ها از مشتقات آب محسوب می شوند که یک یا چند گروه هیدروکسیلی به اتم کربن گروه های آلکیلی متصل هستند، الکل ها دارای انواع مختلفی هستند ولی الکل هایی که بیشترین مصرف را دارند،اتانول و متانول می باشند که متانول نیز به دلیل سمی بودن فقط در بعضی صنایع کاربرد دارد اما اتانول به عنوان رایج ترین الکل مصارف زیادی دارد به دلیل اینکه به نسبت متانول خطرات کمتری دارد بیشتر مورد توجه می باشد.

ساختار الکل (اتانول) :

اتانول همان الکل میوه است که دارای بوی خاصی می باشد و قابلیت آتشگیری دارد و یک ضدعفونی کننده قوی است و به عنوان حلال در صنعت کاربرد فراوان دارد،الکل ها برای مصارف خانگی (ضدعفونی کنندگی) ، در صنعت عطر و ادکلن، مواد شوینده ، در صنعت داروسازی و بیشتر صنایع نیز کاربرد دارد.
اتانول بی رنگ بوده و دارای بوی تند و زننده ای می باشد.

شرکت داروسازی شمیم سبز

شرکت داروسازی شمیم سبز مفتخرست اعلام کند با اضافه کردن اسانس های مختلف به الکل و رایحه دار کردن الکل باعث تولید الکلی خوشبو و سازگار با پوست انسان کرده است.
این اسانس ها به غیر از ایجاد بوی خوش و مطبوع باعث نرمی و لطافت پوست نیز می شوند و از بروز بیماری های پوستی جلوگیری می کنند.
الکل خوشبو و با رایحه ی خوب هم می تواند خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته باشد و هم عوارض بو بر مغز را نیز از بین ببرد.

 

اثرات نامطلوب استنشاق بوی الکل بر روی انسان

۱. تاثیر بوی الکل بر روی مغز انسان

مغز یکی از حساس ترین و پیچیده ترین عضو بدن انسان است و مرکز دستگاه عصبی است. بدن انسان توسط مغز کنترل می شود، مغز وظیفه ی کنترل و هماهنگی اندام های مختلف بدن با یکدیگر را دارد و از طریق تارهای عصبی به وسیله ی نورون ها (سلول های عصبی مغز) پیام های عصبی را در کل بدن مخابره می کند. نورون ها برای یادگیری ، حافظه و واکنش به استرس اهمیت دارند. از این رو آشامیدن و خوردن و حتی استنشاق برخی مواد می تواند روی عملکرد مغز نتیجه ی مثبت و منفی داشته باشد.
در این جا ماده ی مورد بحث ما الکل می باشد که می خواهیم به تاثیرات الکلی بر روی مغز بپردازیم. الکل همانطور که گفته شد دارای بوی زننده و نامطلوبی است و به دلیل سرعت جذب بالا در بدن انسان موجب اختلالاتی می شود. زمانی که فرد الکل را بو می کند بدن و به خصوص مغز تحت تاثیرات الکل قرار می گیرد و در بازه ی زمانی اثرات مخرب خود را نشان می دهد.

تاثیرات مخرب بوی الکل بر روی مغز:

بوی الکل به دلیل سرعت جذب بالا بر روی تارهای عصبی که در سراسر بدن وجود دارد تاثیر مخرب می گذارد به این صورت که غلاف سلول های عصبی که میلین نام دارد را از بین می برد و موجب مرگ برخی از سلول های عصبی به نام نورون می شود و در نتیجه با عث اختلال عملکرد مغز می شود که این اختلالات را در پزشکی با نام های متفاوتی می شناسند از جمله خشکی مغز،مه گرفتگی مغز و یا کدری مغز می گویند.
که خود این اختلالات موجب بیماری های گوناگون عصبی می شوند مانند: حواس پرتی، افسردگی، عدم تمرکز، مشکل در خوابیدن، اضطراب، آسیب مغزی و حتی بیماری ام اس نیز می شوند.
مه مغزی : نوعی مشکل مغزی است که در آن فرد مبتلا دچار اختلال حواس پرتی می شود در کل مه مغزی موجب سردرگمی و اضطراب فرد مبتلا می شود در نتیجه باعث تمرکز پایین فرد می شود.

سردی یا خشکی مغز: خشکی مغز زمانی رخ می دهد که سلول های عصبی (نورون ها) و یا غلاف سلول های عصبی (میلین ها) به دلیل بوی ناشی از الکل به تدریج از بین رفته و ناکارآمد شده اند،ام اس) (MS یکی از بیماری هایی است که در نتیجه ی خشکی مغز رخ می دهد و در این بیماری فرد کنترل اعضا و هماهنگی بین آن ها را به تدریج از دست می دهد در بیشتر کارهای خود مثل راه رفتن ،غذا خوردن،حرف زدن و… نیز دچار مشکل می شود.

۲. تاثیر الکل بر روی پوست

در این جا این سوال مطرح می شود که آیا الکل برای پوست مفید است یا مضر؟
برخی براین باورند به دلیل قدرت بالای الکل در ضدعفونی کردن و از بین بردن باکتری ها برای استفاده بر روی پوست مفید است اما این موضوع را نیز در نظر نمیگیرند که به دلیل سرعت تبخیر بالای الکل، بر هر سطحی که قرار بگیرد موجب بروز خشکی می شود، این سرعت تبخیر زمانی که بر روی پوست قرار گیرد موجب خشکی پوست و در نتیجه خشکی پوست می شود. الكل‌ها با شكستن سد محافظتي پوست موجب جذب آب به محيط خارج از پوست و خشكي موضعي مي‌شوند.
که خشکی پوست نیز خود موجب بروز بیماری های پوستی مانند : حساسیت پوستی، ترک، اگزما و در نتیجه راهی برای ورود میکروب و عفونت به داخل بدن می شوند به همین دلیل استفاده از الکل به موجب ضدعفونی کردن پوست توصیه نمی شود.
واحد تحقیق و توسعه‌ی شرکت داروسازی شمیم سبز با تکیه بر دانش روز و منابع گیاهی و دارویی که در کشور عزیزمان موجود است و با تکیه بر دانش استخراج این مواد دارویی دست به تولید اسانس های دارویی مطابق با نیاز جامعه زده است و به راه حلی برای بوی الکل و تاثیرات آن بر روی پوست انسان رسیده است.

تاثیر الکل با رایحه گیاهان دارویی بر روی کرونا :

در پی گسترش بیماری های عفونی مانند آنفولانزا و به خصوص کرونا در جامعه و سرعت شیوع و انتقال بالای آن ها، ضرورت پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری ها امری مهم می باشد. با توجه به گفته پزشکان و دانشمندان ویروس Covid۱۹ به دلیل غشای لیپیدی در تماس با الکل بالای ۶۰% از بین می رود به همین دلیل یکی از راه های پیشگیری، ضدعفونی کردن سطوح و دست ها با الکل بالای ۶۰% است، استفاده از الکل در دراز مدت موجب ایجاد مشکلات تنفسی، حساسیت های پوستی و آسیب های مغزی می شود.
شرکت داروسازی شمیم سبز با تولید اسانس هاس گیاهی و معطر این مشکل را حل کرده است. رایحه دار کردن الکل توسط این مجموعه باعث شده است که این الکل ها به دلیل اسانس های گیاهی که دارند نه تنها از بروز خشکی و حساسیت پوست جلوگیری می کنند بلکه موجب نرمی پوست نیز می شوند و معطر بودن این الکل ها به انواع گیاهان دارویی از بیماری های تنفسی و آسیب مغزی جلوگیری می کنند، اضافه کردن این اسانس ها و رایحه دار کردن الکل از خاصیت ضدعفونی کنندگی و پا کنندگی آن نیز کم نمی کند و در برخی موارد باعث افزایش خواص الکل نیز میشود.این الکل های خوشبو و رایحه دار یک ماده ی پیشتاز در امر ضدعفونی کنندگی در مبارزه با بیماری های عفونی مانند کرونا می باشد.

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
خوشبو کننده شمع (شمع معطر)
نوشتهٔ بعدی
مزیت عصاره گیری

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست