تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

آیا مردان تا ۲۵ سالگی به رشد خود ادامه می دهند؟

آیا مردان تا ۲۵ سالگی به رشد خود ادامه می دهند؟

دوره رشد مردان

در سن ۱۶ سالگی می توانید ماشین سواری کنید. در ۱۸ سالگی، در اکثر ایالت ها از نظر قانونی بالغ هستید. در ۲۱ سالگی، می توانید به طور قانونی الکل بخرید. اما در چه سنی از رشد قد خودداری می کنید؟

حتی اگر دیر به بلوغ رسیده اید، بعید است که بعد از سن ۱۸ سالگی تا ۲۰ سال به طور قابل توجهی رشد کنید. اکثر پسرها در حدود سن ۱۶ سالگی به اوج قد خود می رسند. با این حال، مردان هنوز تا بیست سالگی خود به روش های دیگر رشد می کنند.

منبع معتبر تحقیقاتی نشان داده است که مغز تا سن ۲۵ سالگی به طور کامل رشد نمی کند و مردان معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی به حداکثر حجم عضلانی دست می یابند.

در این مقاله، ما در مورد اینکه چه زمانی رشد مردان معمولاً متوقف می‌شود و عواملی که تعیین‌کننده قد شما هستند را مورد بحث قرار می‌دهیم.

طب سنتی شمیم دارای مجوز تولید داروهای گیاهی و اسانس های طبیعی می باشند  که شاهد این ادعا عزیزانی هستند که با اعتماد به طب سنتی ایرانی روند درمانی خود را انجام دادند.

رشد پسران در چه سنی متوقف می شود؟

پسران در دوران بلوغ سریع‌ترین رشد را دارند. برخی از پسرها ممکن است از ۹ سالگی شروع به بلوغ کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است تا سن ۱۵ سالگی به بلوغ نرسند. برای بسیاری از پسرها، بزرگترین جهش رشد آنها بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی است.

بلوغ می تواند دو تا پنج سال طول بکشد. گذراندن زمان بیشتر در دوران بلوغ به این معنی نیست که از فردی که زمان کمتری را در آن می گذراند بلندتر خواهید بود.

تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

 

نمودارهای رشد نشان می دهد که اکثر مردان فقط کمی بعد از سن ۱۸ سالگی رشد می کنند. در موارد نادر، برخی از افراد ممکن است در اواخر نوجوانی خود به بلوغ برسند و تا اوایل بیست سالگی خود ادامه دهند.

دلیل توقف رشد بیشتر مردان در این سن این است که صفحات رشد آنها مدت کوتاهی پس از بلوغ به هم می پیوندند. صفحات رشد لایه‌هایی از غضروف هستند که در نزدیکی دو انتهای استخوان‌های بلند کودکان و نوجوانان یافت می‌شوند. آنها بخشی از استخوان هستند که طولانی تر می شوند.

هنگامی که یک استخوان ذوب شد، دیگر نمی تواند به رشد خود ادامه دهد.

چه چیزی باعث سفیدی مو می شود؟

چه عواملی بر رشد قد تاثیر می گذارد؟

قد شما تا حد زیادی توسط ژنتیک شما تعیین می شود. عوامل خارجی مانند میزان خواب و تغذیه شما نیز در تعیین میزان رشد شما نقش دارند.

ژنتیک

ژنتیک بیشترین نقش را در تعیین قد شما دارد. تخمین زده می شود که حدود ۸۰ درصد از قد شما توسط ژنتیک شما تعیین می شود. ۲۰ درصد دیگر تحت تأثیر عوامل خارجی است.

می توانید قد کودک را با استفاده از روش والدین تخمین بزنید:

قد مادر و پدر کودک را با هم جمع کرده و تقسیم بر دو کنید.
اگر کودک پسر است، ۲.۵ اینچ اضافه کنید. اگر کودک دختر است، ۲.۵ اینچ کم کنید.
به عنوان مثال، اگر پدر یک فرزند پسر ۵/۱۱ اینچ و مادر ۵/۴ باشد، کودک احتمالاً حدود ۵/۱۰ خواهد بود. با این حال، این فقط یک راهنمای تقریبی است، نه یک پیش بینی دقیق.

تغذیه

علاوه بر ژنتیک، تغذیه بیشترین تأثیر را بر روی قد شما دارد. کودکانی که به اندازه کافی یک یا چند ماده مغذی ضروری را دریافت نمی کنند، اغلب دچار توقف رشد می شوند.

کمبود پروتئین کمبود رایج مواد مغذی است که قد را محدود می کند. کمبود مواد معدنی، ویتامین D و ویتامین A نیز بر رشد تأثیر می گذارد.

در صورت داشتن هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.

تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

خواب

بدن شما هنگام خواب هورمون رشد و هورمون محرک تیروئید تولید می کند. هر دوی این هورمون ها برای رشد مناسب استخوان ها ضروری هستند.

تصور می‌شود که نداشتن خواب کافی باعث کاهش رشد می‌شود، اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک کامل نقش خواب بر رشد قد مورد نیاز است.

داروها

برخی از داروهای محرک مورد استفاده برای درمان اختلال کمبود توجه ممکن است باعث تاخیر در رشد شوند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک اثرات آنها مورد نیاز است.

یک مطالعه مشاهده‌ای در سال ۲۰۱۵ به بررسی ارتباط بین محرک‌های مرکزی برای درمان ADHD و کاهش رشد پرداخت. در این مطالعه ۴۱۰ کودک بین ۰.۹ تا ۱۶.۱ سال مورد ارزیابی قرار گرفتند. محققان دریافتند که این دارو منجر به توقف موقت افزایش قد و وزن می شود. حتی پس از مصرف دارو به مدت شش سال، کودکان هنوز به رشد پیش بینی شده خود نرسیده بودند.

مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، گروهی متشکل از ۳۴۰ کودک مبتلا به ADHD را در بزرگسالی دنبال کرد. آنها به این نتیجه رسیدند که داروهای محرک بر قد کودکان در بزرگسالی تأثیری ندارد.

برای مشاهده و یا عضویت صفحه اینستاگرام طب سنتی شمیم سبز اینجا را کلیک کنید.

, , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
کرم حلزون میشا چیست و چه خواصی دارد؟
نوشتهٔ بعدی
شرایط سلامتی چقدر می تواند در رشد بدن انسان تاثیر بگذارد؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست