تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

تفاوت روغن جلبک در مقابل روغن ماهی چیست؟

تفاوت روغن جلبک در مقابل روغن ماهی چیست؟

روغن جلبک در مقابل روغن ماهی

 

جلبک ها منبع اصلی چربی های امگا ۳ در نظر گرفته می شوند و همه ماهی ها – چه وحشی و چه پرورشی – محتوای امگا ۳ خود را با خوردن جلبک دریافت می کنند.

در یک مطالعه، مکمل‌های روغن جلبک از نظر تغذیه‌ای معادل ماهی سالمون پخته شده هستند و مانند روغن ماهی در بدن شما کار می‌کنند .

علاوه بر این، یک مطالعه ۲ هفته‌ای روی ۳۱ نفر نشان داد که مصرف ۶۰۰ میلی‌گرم DHA از روغن جلبک در روز، سطح خون را به همان درصدی افزایش می‌دهد که مصرف مقدار مساوی DHA از روغن ماهی – حتی در یک گروه گیاه‌خوار با سطوح DHA.

همانطور که ترکیب اسیدهای چرب ماهی به رژیم غذایی و ذخایر چربی آنها بستگی دارد، چربی موجود در جلبک ها نیز بر اساس گونه، مرحله رشد، تغییرات فصلی و عوامل محیطی در نوسان است.

با این حال، دانشمندان می توانند سویه های خاصی را انتخاب کرده و رشد دهند که دارای امگا ۳ بیشتری هستند. از آنجایی که جلبک ها خیلی سریع رشد می کنند و به صید بی رویه کمک نمی کنند، ممکن است پایدارتر از مکمل های روغن ماهی باشد.

علاوه بر این، روغن جلبک به دلیل اینکه تحت شرایط کنترل شده و خالص شده رشد می کند، عاری از سمومی است که ممکن است در ماهی و روغن ماهی وجود داشته باشد.

طب سنتی شمیم دارای مجوز تولید داروهای گیاهی و اسانس های طبیعی می باشند  که شاهد این ادعا عزیزانی هستند که با اعتماد به طب سنتی ایرانی روند درمانی خود را انجام دادند.

همچنین به نظر می رسد خطر کمتری برای ناراحتی گوارشی دارد و – به دلیل طعم خنثی آن – با شکایات کمتری نسبت به طعم و مزه همراه است.

روغن جلبک از نظر تغذیه ای مشابه روغن ماهی است و مطالعات تایید کرده اند که آنها اثرات یکسانی در بدن شما دارند. علاوه بر این، روغن جلبک مبتنی بر گیاه است، ممکن است منابع پایدارتری داشته باشد و احتمالاً منجر به شکایات طعم کمتری می شود.

تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

مزایای سلامتی بالقوه

تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که سطوح بالاتری از چربی‌های امگا ۳ دارند، کمتر در خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها قرار دارند.

این پیوند در افرادی که ماهی می خورند به جای کسانی که مکمل مصرف می کنند، قوی تر به نظر می رسد. با این حال، شواهد نشان می دهد که مکمل ها می توانند مفید باشند.

بیشتر مطالعات به جای روغن جلبک، روغن ماهی را بررسی می کنند. با این حال، مطالعات با استفاده از دومی افزایش قابل توجهی در سطح DHA خون را نشان می دهد، حتی در گیاهخواران یا کسانی که ماهی نمی خورند – بنابراین احتمالاً به همان اندازه مؤثر است .

ممکن است از سلامت قلب حمایت کند

مکمل های امگا ۳ ممکن است فشار خون را کاهش داده و عملکرد رگ های خونی را بهبود بخشد که ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهد.

همچنین نشان داده شده است که امگا ۳ سطح تری گلیسیرید را کاهش می دهد.

مطالعاتی که از روغن جلبک غنی از DHA استفاده کردند نشان داده اند که مصرف ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم در روز سطوح تری گلیسیرید را تا ۲۵ درصد کاهش می دهد و سطح کلسترول را نیز بهبود می بخشد.

علاوه بر این، بررسی اخیر ۱۳ کارآزمایی بالینی روی بیش از ۱۲۷۰۰۰ نفر نشان داد که مصرف مکمل‌های امگا ۳ از منابع مختلف دریایی خطر حمله قلبی و همه بیماری‌های قلبی و همچنین مرگ ناشی از این شرایط را کاهش می‌دهد.

ممکن است افسردگی را کاهش دهد

افراد مبتلا به افسردگی اغلب سطوح پایین تری از EPA و DHA در خون خود دارند.

به همین ترتیب، تجزیه و تحلیل مطالعاتی که بر روی بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر انجام شد، نشان داد افرادی که ماهی بیشتری می‌خوردند، خطر ابتلا به افسردگی کمتری داشتند. خطر کمتر ممکن است تا حدی به دلیل مصرف بیشتر امگا ۳ باشد.

افراد مبتلا به افسردگی که مکمل های EPA و DHA دریافت می کنند اغلب متوجه بهبود علائم خود می شوند. جالب توجه است، تجزیه و تحلیل ۳۵ مطالعه در ۶۶۶۵ نفر نشان داد که EPA برای درمان این بیماری موثرتر از DHA است.

تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

تولید-داروهای-گیاهی | اسانس-های-طبیعی

ممکن است برای سلامت چشم مفید باشد

اگر خشکی چشم یا خستگی چشم را تجربه می کنید، مصرف مکمل امگا ۳ ممکن است علائم شما را با کاهش سرعت تبخیر اشک به حداقل برساند.

در مطالعات انجام شده بر روی افرادی که به دلیل استفاده از وسایل تماسی یا کار با رایانه برای بیش از ۳ ساعت در روز، سوزش چشم را تجربه می‌کنند، مصرف ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم EPA و DHA ترکیبی علائم را در هر دو گروه کاهش داد .

امگا ۳ ممکن است فواید دیگری نیز برای چشم داشته باشد، مانند مبارزه با دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن (AMD)، وضعیتی که می‌تواند باعث از دست دادن بینایی شود – اگرچه تحقیقات متفاوت است.

یک مطالعه روی تقریباً ۱۱۵۰۰۰ سالمند نشان داد که مصرف بیشتر EPA و DHA ممکن است از AMD متوسط – اما نه پیشرفته – جلوگیری کند یا آن را به تاخیر بیندازد.

ممکن است التهاب را کاهش دهد

امگا ۳ ممکن است ترکیباتی را که باعث التهاب می شوند مهار کند. بنابراین، آنها ممکن است به مبارزه با برخی شرایط التهابی کمک کنند.

مطالعات حیوانی نشان می دهد که مکمل های امگا ۳ می توانند به کنترل بیماری هایی مانند آرتریت، کولیت و آسم کمک کنند.

در یک مطالعه ۱۲ هفته ای بر روی ۶۰ زن مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA)، مصرف روزانه ۵۰۰۰ میلی گرم امگا ۳ از روغن ماهی، شدت علائم را کاهش داد. این زنان همچنین در مقایسه با زنانی که دارونما مصرف می‌کردند، گزارش‌های کمتری از درد و حساس شدن مفاصل داشتند.

با این حال، تحقیقات انسانی مختلط است. بنابراین، مطالعات بیشتری مورد نیاز است .

خلاصه

مکمل های روغن جلبک ممکن است به سلامت قلب، مغز و چشم و همچنین مبارزه با التهاب کمک کند. مطالعات نشان می دهد که هم روغن ماهی و هم روغن جلبک باعث افزایش سطح امگا ۳ در بدن شما می شود.

برای مشاهده و یا عضویت صفحه اینستاگرام طب سنتی شمیم سبز اینجا را کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر با متخصصان ومشاوران ما تماس بگیرید.

, , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
روغن جلبک چیست و چرا مردم آن را مصرف می کنند؟
نوشتهٔ بعدی
مقدار مصرف و نحوه مصرف روغن ماهی

پست های مرتبط

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست