اسانس های ظبیعی | داروی گیاهی شمیم سبز | دارو سازی در کرج

فواید و کاربرد اسانس رزماری

فواید و کاربرد اسانس رزماری

کاربرد اسانس رزماری

اسانس رزماری ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد، از جمله حمایت از عملکرد مغز و رشد مو، از جمله.

رزماری (Rosmarinus officinalis) درختچه ای همیشه سبز با برگ های سوزنی مانند و رایحه ای چوبی است.

اگرچه بیشتر به عنوان چاشنی غذا شناخته می شود، اما یکی از محبوب ترین گیاهان معطر و دارویی در سراسر جهان است.

اسانس رزماری – که اجزای اصلی یا اسانس گیاه را نگه می دارد – در بطری های کوچک استخراج و فروخته می شود. علیرغم نامش، این روغن واقعی نیست، زیرا حاوی چربی نیست.

به دلیل استفاده از روغن رزماری در طب عامیانه، بسیاری از دانشمندان اکنون در حال آزمایش مزایای بالقوه آن برای سلامتی هستند.

اگرچه بیشتر این تحقیقات تازه شروع شده است، اما از برخی کاربردهای سنتی روغن پشتیبانی می کند و کاربردهای جدید احتمالی را نشان می دهد.

۱. ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد

در یونان و روم باستان، رزماری را تقویت حافظه می دانستند.

تحقیقات نشان می‌دهد که استنشاق روغن رزماری به جلوگیری از تجزیه استیل کولین، یک ماده شیمیایی مغز که برای تفکر، تمرکز و حافظه مهم است، کمک می‌کند.

هنگامی که از ۲۰ جوان بزرگسال در یک اتاق کوچک پراکنده از روغن رزماری سؤالات ریاضی پرسیده شد، سرعت و دقت آنها به نسبت مستقیم با مدت زمان انتشار روغن افزایش یافت.

علاوه بر این، سطح ترکیبات خاص رزماری در خون آنها نیز افزایش یافته است – که نشان می دهد رزماری می تواند تنها از طریق تنفس وارد بدن شما شود (منبع مورد اعتماد).

به طور مشابه، دانشجویان پرستاری که در حین انجام آزمایش، روغن رزماری تنفس کردند، در مقایسه با تنفس روغن اسطوخودوس یا عدم وجود اسانس، غلظت و یادآوری اطلاعات را افزایش دادند.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که تنفس رزماری و سایر روغن های ضروری ممکن است عملکرد مغز را در افراد مسن مبتلا به زوال عقل، از جمله افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، بهبود بخشد.

به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

طب سنتی شمیم دارای مجوز تولید داروهای گیاهی و اسانس های طبیعی می باشند.  که شاهد این ادعا عزیزانی هستند که با اعتماد به طب سنتی ایرانی روند درمانی خود را انجام دادند.

خلاصه تنفس

روغن رزماری ممکن است به شما در تمرکز و به خاطر سپردن اطلاعات کمک کند. همچنین ممکن است به شما کمک کند
حافظه با افزایش سن، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۲. رشد مو را تحریک می کند

یکی از شایع ترین انواع ریزش مو، آلوپسی آندروژنتیک است که بیشتر به عنوان طاسی با الگوی مردانه شناخته می شود، اگرچه می تواند زنان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

روغن رزماری با جلوگیری از حمله یک محصول جانبی تستوسترون به فولیکول های مو، که علت این وضعیت است، آلوپسی آندروژنتیک را درمان می کند.

هنگامی که مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک دو بار در روز به مدت شش ماه، روغن رزماری رقیق شده را روی پوست سر خود ماساژ دادند، همان افزایش ضخامت مو را تجربه کردند که از ماینوکسیدیل (روگین)، یک داروی رایج برای رشد مجدد مو استفاده می‌کردند.

برای راهنمایی بیشتر با متخصصان و مشاوران ما تماس بگیرید.

علاوه بر این، کسانی که از روغن رزماری استفاده کردند در مقایسه با ماینوکسیدیل، خارش پوست سر کمتری را گزارش کردند، که نشان می دهد رزماری ممکن است قابل تحمل تر باشد.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که روغن رزماری ممکن است با ریزش موی تکه تکه یا آلوپسی آره آتا که نیمی از جمعیت زیر ۲۱ سال و حدود ۲۰ درصد از افراد بالای ۴۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد مبارزه کند.

هنگامی که افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا هر روز یک ترکیب اسانس رزماری را به مدت هفت ماه به پوست سر خود مالیدند، ۴۴ درصد در مقایسه با ۱۵ درصد در گروه کنترل که از روغن های خنثی جوجوبا و هسته انگور استفاده می کردند، بهبودی در ریزش مو نشان دادند .

برای مشاهده و یا عضویت صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
هنگام مصرف سیر (روغن سیر) از چه داروها و مواد غذایی اجتناب کنم؟
نوشتهٔ بعدی
اثرات مفید روغن رزماری را بخوانید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست